Hrvatsko udruženje za obrazovna istraživanja (HUOI) je profesionalno udruženje koje okuplja sveučilišne nastavnike te znanstvenike i istraživače u području odgoja i obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Osnovano je 2015. godine na inicijativu Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu kao članice-kandidata Europske asocijacije za obrazovna istraživanja (EERA). Suosnivači Hrvatskog udruženja za obrazovna istraživanja su: Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu; Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; Znanstveni centar izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment pri Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu; Učiteljski fakultet Sveučilišta u Rijeci; Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu; Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu.
Hrvatsko udruženje za obrazovna istraživanja osnovano je s ciljem razvoja i razmjene znanja i rezultata znanstvenih istraživanja te povezivanja sveučilišnih nastavnika, znanstvenika i istraživača u području odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj. Udruženje je usmjereno na:
- razvoj znanstveno – istraživačkog rada u području odgoja i obrazovanja;
- prijavljivanje na programe i projekte u području odgoja i obrazovanja;
- organiziranje i provođenje edukacija, radionica, seminara;
- organiziranje znanstvenih konferencija i profesionalnih skupova o temama iz područja odgoja i obrazovanja;
- informiranje javnosti o istraživačkim rezultatima u području odgoja i obrazovanja, kao i o problemima istraživanja u tom području;
- praćenje i evaluaciju obrazovnih politika u Republici Hrvatskoj;
- razvoj suradnje sa sličnim domaćim i stranim udrugama i institucijama.
U rujnu 2015. godine Hrvatsko udruženje za obrazovna istraživanja postalo je punopravnom članicom EERA-e kao krovne europske asocijacije koju čini 30 nacionalnih znanstvenih udruženja i znanstvenih institucija u području obrazovanja iz europskih zemalja. Njezini ciljevi, relevantni za rad HUOI – kao njezine članice, su:
- jačanje suradnje među znanstvenicima u području obrazovanja u Europi,
- unapređivanje komunikacije između znanstvenika i znanstvenih institucija s tijelima Europske Unije, Vijećem Europe, OECD-om i UNESCO-om,
- unapređivanje komunikacije i suradnje između znanstvenih asocijacija i institucija u Europi,
- učinkovitija diseminacija rezultata istraživanja, itd.
Više informacija o EERI može se naći na njezinoj mrežnoj stranici: http://www.eera-ecer.de/
Članstvo Hrvatskog udruženja za obrazovna istraživanja u EERA-i je višestruko korisno. Ono doprinosi:
- boljoj vidljivosti i prepoznatljivosti institucija-članica u međunarodnom istraživačkom prostoru;
- uspješnijem umrežavanju s kolegama i institucijama iz drugih zemalja;
- razvijanju partnerstva za prijavljivanje na europske projekte;
- rukovodstvo EERA-e lobira na europskoj razini za bolju zastupljenost i status društvenih i humanističkih znanosti u europskim programa u okviru kojih se raspisuju natječaji;
- doktorandi mogu sudjelovati na konferencijama EERA-e za mlade gdje mogu prezentirati, dobiti povratne informacije i razgovarati s profesorima s drugih sveučilišta.
EERA također izdaje ugledni časopis The European Educational Research Journal (EERJ) u kojem znanstvenici mogu objavljivati radove. (http://eer.sagepub.com/)
Institucije članice
Institut za društvena istraživanja u Zagrebu
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Rijeci
Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu